Kā zilā gaisma bojā tava miega kvalitāti?

Veiksmīgas un produktīvas dienas atslēga ir veselīgs miegs. Daudzi zina, ka pieaugušajiem ieteicamais miega ilgums ir 7 līdz 9 stundas, taču apmēram puse no mums naktī guļ mazāk nekā mēs vēlētos, savukārt nepietīkams miegs var novest pie dažādām veselības problēmām. Viens no mūsdienu lielākajiem miega sabotieriem ir garais laiks, ko mēs pavadām pie ekrāniem.

Katru dienu pieaugušie pavada vidēji 4,8 stundas skatoties uz savām elektroniskajām ierīcēm – datoriem, telefoniem, televizoriem utt. Pusaudži to dara par vēl ilgāk – vidēji 6 stundas un 40 minūtes dienā. Tas nozīmē, ka visas savas dzīves laikā mēs pavadīsim apmēram 34 gadus skatoties uz ekrāniem.

Daudzi piekrīt, ka šie skaitļi ir satraucoši, taču nesaprot kā zilā gaisma bojā tava miega kvalitāti. Atbilde ir, ekrānu izstarotā zilā gaisma bloķē dabisko melatonīna sintēzi organismā.

 

Kas ir melatonīns?

Melatonīns, kas bieži tiek dēvēts arī par miega hormonu, nodrošina dabisku, regulāru nomoda un miega ciklu, kā arī piedalās citu hormonu regulācijas procesā. Mūsu organisms melatonīnu ražo balstoties uz saņemtās gaismas daudzumu- dienā tā ir mazāk, bet vakarā kļūst vairāk, tādējādi liekot mums justies miegaini. Tas ne tikai atbild par diennakts ritmu, bet arī ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz stiprināt imunitāti.

 

Zilās gaismas efekts

Melatonīna sintēzi ietekmē arī parastā dienasgaisma jeb baltā gaisma, taču visspēcīgāko ietekmi uz to atstāj tieši zilie stari, ko izstaro ierīču ekrāni, sevišķi, ja mēs uz tiem raugāmies tumsā, piemēram, tumšā istabā pirms miega lietojam telefonu. Hārvarda Universitātes pētnieki veica pētījumu, kas pierāda, ka 6,5 stundu ilga zilās gaismas ietekme nobīda diennakts režīmu par 3 stundām. Tas pierāda, ka ilgstoša zilās gaismas ietekme var traucēt laicīgi aizmigt un tādējādi arī kārtīgi izgulēties.

 

Kā izvairīties no zilās gaismas izraisīta bezmiega?

Mūsdienās ir grūti izvairīties no pārmērīga zilās gaismas starojuma, datorus izmantojam darbam, mācībām, kā brīvā laika izklaidi, bet telefons un sociālie tīkli ir neatņemama ikdienas saziņas sastāvdaļa. Kā sevi pasargāt?

Blinkely datorbrilles piedāvā vienkāršu, bet zinātniski pārbaudītu risinājumu – zilo gaismu bloķējošas brilles darbam ar datoru un citiem elektroniskajiem ekrāniem. Pētījums ir pierādījis, ka zilo gaismu bloķējošo briļļu lietošana ievērojami uzlaboja pētījuma dalībnieku miega kvalitāti un garastāvokli. Šajā pētījumā tika noskaidrots arī tas, ka, ja brilles tiek nēsātas dažas stundas pirms miega, arī maiņu darbu veicēji piedzīvo miega kvalitātes uzlabojumus.

 

Papildu ieteikumi, lai zilā gaisma nebojātu jūsu miegu:

  • Vismaz 3 stundas pirms gulēt iešanas izvairieties no viedierīču lietošanas;
  • Nenovietojiet datoru vai televizoru guļamistabā;
  • Tā vietā lai pirms miega pārlūkotu sociālos tīklus, lasiet grāmatu vai žurnālu;
  • Ja no tehnoloģiju lietošanas vakarā nav iespējams izvairīties, izmantojiet Blinkely zilo gaismu bloķējošās datorbrilles.

Izmantotie resursi:

[1] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-sleep-do-we-really-need

[2] https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/news/screen-time-average-lifetime-years-phone-laptop-tv-a9508751.html

[3] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

[4] https://farmacija-mic.lv/pret-bezmiegu-var-palidzet-melatonins/

[5] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20030543/

Piesakies jaunumiem no Blinkely!