Zilā gaisma un zilās gaismas brilles! Viss, kas Jums par to ir jāzina.

Zilā gaisma un zilās gaismas brilles kļūst par populāru tēmu visā pasaulē. Līdz ar digitālās vides un tehnoloģiju attīstību, pastiprinās zilā gaisma un tās iedarbība. Bet vai tā ir tik slikta, kā tas tiek apgalvots?

Kas ir Zilā gaisma?

Zilā gaisma jeb HEV gaisma ir gaisma, kuru uztver un redz cilvēka acis. Tas attiecas uz gaismas daļu, kas atrodama redzamajā spektrā. Ar viļņu garumu aptuveni 380 nm un 500 nm, kas tiek uzskatīta par vienu no augstākās enerģijas un īsākajiem viļņu garumiem. Atkarībā no viļņa garuma, stāvokļa zilo gaismu var uzskatīt par labvēlīgu gaismu, vai gluži pretēji, par kaitīgu gaismu. Jo tuvāk šāda veida gaisma atrodas zili violetā viļņa garumā, jo spēcīgāka būs tās ietekme, kā rezultāta tā būs daudz kaitīgāka. Mūsdienās pētījumi liecina, ka pārmērīga zilās gaismas, īpaši zili violetās gaismas, iedarbība var tieši ietekmēt ar vecumu saistītu molekulāro deģenerāciju, savukārt zilā viļņa garums var izjaukt mūsu diennakts ritmu. Zili violetā gaisma var atrasties 380-500 nm viļņu garumā. Starp 415 nm līdz 455 nm diapazonā tā tiek uzskatīta par spēcīgāko un potenciāli bīstamāko gaismu acīm.

Kādi ir redzamās gaismas viļņu garumi?

Redzamās gaismas viļņu garumi sastāv no 5 dažādām krāsām:

• Zili violetā gaisma: īsākais viļņa garums, kas rada augstāko frekvenci un enerģiju, ir robežās no 380-500 nm
• Zaļā gaisma: atrodama robežās no 500 līdz 570 nm
• Dzeltenā gaisma: no 570 nm līdz 590 nm
• Oranžā gaisma: diapazonā no 590-620 nm
• Sarkanā gaisma: garākais viļņa garums, kas rada zemāko enerģiju, ir starp 620-700 nm.
Visi šie viļņu garumi vai gaismas veidi tiek izstaroti dabiski. Tomēr ir viena – zilā gaisma, ko mēs dabiski un mākslīgi absorbējam ar acīm un kurai saskaņā ar Hārvardas pētījumiem varētu būt arī negatīvā puse.

Kur mēs varam atrast zilo gaismu?

Mūs pastāvīgi ieskauj zilā gaisma. Iespējams, Jūs jau uzminējāt, tās galvenais avots ir saule. Vai zinājāt, ka zilās debesis mēs redzam tāpēc, ka zilā gaisma īsāku un mazāku viļņu dēļ ir izkliedēta daudz vairāk nekā citi gaismu veidi? Kad saules gaisma sasniedz Zemes atmosfēru, gaisā esošās gāzes un daļiņas izkliedē visu veidu gaismas visos virzienos. Zilā gaisma pārvietojas ātrāk nekā pārējās gaismas, un saskaroties ar gaisa molekulām, mūsu acis redz kristāliski zilās debesis. Zilā gaisma ir dabiski (no saules) un mākslīgi atrodama no mūsu digitālajām ierīcēm. Pēdējais veids, kas pazīstams arī kā zilā LED gaisma, ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mēs mēdzam būt pārmērīgi pakļauti zilai gaismai. Lai gan dabiskā zilā gaisma var labvēlīgi ietekmēt mūs, jo tā uzlabo mūsu modrību un uzlabo garastāvokli, pārāk daudz šīs gaismas var negatīvi ietekmēt mūsu vispārējo veselību, īpaši acis.

Kā zilā gaisma ietekmē mūsu acis?

Kā mēs droši vien jau zinām, ne visas šīs gaismas krāsas ietekmē mūs vienādi. Piemēram, violetā gaisma var kļūt ļoti bīstama, ja mūsu kailā āda ir tai pārmērīgi pakļauta, un tāpat zilās gaismas pārmērīga iedarbība var potenciāli ietekmēt mūsu acu veselību un labsajūtu. Pārāk daudz zilās gaismas var negatīvi ietekmēt mūsu vispārējo veselību un mēs varētu sākt ciest no digitālā acu sasprindzinājuma, kas pazīstams arī kā datora redzes sindroms.

Kādas ir bažas par zilās gaismas pārmērīgu ekspozīciju?

Būtībā galvenās brīdinājuma zīmes, ka mēs varētu ciest no pārmērīgas zilās gaismas iedarbības, ir šādas:
• Acu sasprindzinājums un sausas acis,
• Galvassāpes un migrēnas,
• Sāpes mugurā un kaklā,
• Miega režīma traucējumi,
• Garīgais un fiziskais nogurums,
Sliktie ieradumi, piemēram, digitālo ekrānu lietošana naktī, slikts apgaismojums mūsu apkārtnē, strādājot pie datora, un daudzas stundas dienā pavadot pie digitālajām ierīcēm, mēdz palielināt digitālās acu sasprindzinājuma izredzes. Vai pārmērīga zilās gaismas iedarbība ietekmē miega ciklus? Pēc pētnieku domām, pārmērīga zilās gaismas iedarbība, īpaši nakts laikā, samazina melatonīna – svarīga hormona, kas palīdz mūsu ķermenim atpūsties, sekrēciju tādējādi ietekmējot mūsu diennakts ritmus (mūsu iekšējo pulksteni), kas ir ļoti liela problēma un veicina mūsu ķermeņa, acu neatpūšanos. Rada iespaidu, ka neesam gulējuši un jūtamies gan fiziski, gan garīgi slikti.

Kāds ir labākais veids, kā novērst pārmērīgu zilās gaismas iedarbību?

Lai acis tiktu pasargātas, ir izveidotas zilās gaismas datorbrilles, kuras acis no šīs gaismas pasargā. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri izmanto zilās gaismas datorbrilles, daudz labāk naktīs guļ, daudz mazāk saskaras ar galvas sāpēm un daudz efektīgāk spēj strādāt. Vai esi jau iegādājies savas zilās gaismas datorbrilles? Nāc ieskaties mūsu datorbriļļu piedāvājuma klāstā.

E-VEIKALS

Piesakies jaunumiem no Blinkely!