Zilās gaismas ietekme uz redzi

Kāda ir zilās gaismas ietekme uz redzi? Lai spētu atbildētu uz šo jautājumu, no sākuma ir svarīgi saprast, kāda ir acs uzbūve, respektīvi, kādas ir ietekmējošo daļu funkcijas un kādā veidā tās tiek ietekmētas, pakļaujoties zilajai gaismai, kas tiek izstarota no elektroniskajām ierīcēm.

Acs daļas, kuras ietekmē zilā gaisma

Lēca – caurspīdīga, abpusēji izliekta, bez nerviem un asinsvadiem. Lēcas galvenā funkcija ir staru laušana.

Radzene – acs ārējā šķiedrainā apvalka priekšējā, caurspīdīgā daļa. Radzene fokusē gaismu tā, lai attēls “veidotos” uz acs ābola aizmugurējās daļas, respektīvi, uz tīklenes. Jebkurš kairinājums (spilgta gaisma, pieskāriens) izraisa spēcīgu atbildes reakciju.

Tīklene – to veido daudzslāņains apvalks, kurā ir gaismas jutīgas šūnas – nūjiņas un vālītes. Nūjiņas atšķir gaismu un tumsu, taču vālītes uztver krāsas. Krēslā vālītes zaudē spēju darboties, tāpēc attēls kļūst melnbalts, bet pilnīgā tumsā cilvēks neko neredz.  

ZILĀ GAISMA=ACU GAISMAS BOJĀJUMI

Kas ir zilā gaisma?

Zilā gaisma ir krāsa redzamās gaismas spektrā (380nm un 500nm), ko var saskatīt cilvēka acs. Zilajai gaismai ir īss viļņu garums, kas nozīmē, ka tā rada lielāku enerģijas daudzumu un līdz ar to – lielāku spiedienu uz mūsu acīm.

Zilo gaismu mēs redzam, izmantojot digitālos ekrānus (zilā gaisma ir sastopama televizoros, viedtālruņos, datoros, klēpjdatoros, planšetdatoros). Pētījumi liecina, ka ilgstoša zilās gaismas iedarbība uz cilvēka acīm var izraisīt acu sasprindzinājumu, nogurumu, galvassāpes, bezmiegu un acu diskomfortu.

Pētījumi par zilās gaismas ietekmi uz redzi

Zilā gaisma, atšķirībā no citām redzamajām krāsām, nokļūst acs tīklenē un pārāk daudz zilās gaismas var sākt bojāt acs tīklenes šūnas.

Vairākos pētījumos ir atklāts, ka dalībniekiem, kuri nēsāja zilo gaismu bloķējošās lēcas,  bija paaugstināts melatonīna līmenis (96%; P = 0,036), šie pētījuma dalībnieki mazāk pamodās miega laikā un viņiem bija labākas koncentrēšanās spējas (salīdzinājumā ar laika periodu, kurā viņi nelietoja šādas lēcas).

Redzamajā spektrā īsviļņu zilā gaisma ar viļņa garumu no 415 nm līdz 455 nm (nm – nanometri) ir cieši saistīta ar acu gaismas bojājumiem. Zilās gaismas īsā viļņa garuma dēļ fokuss nav tīklenes centrā, bet drīzāk tīklenes priekšpusē. Zilās gaismas ilgais iedarbības laiks veicina acu nogurumu un var izraisīt tuvredzību. Tādi simptomi kā diplopija (redzes attēla dubultošanās) un nespēja koncentrēties var pamatīgi ietekmēt cilvēku mācīšanos un darba efektivitāti.

Atsauces:

1. MIC Farmācija: Pret Bezmiegu Varu Palīdzēt Melatonīns.

2. Latvijas Veselības Portāls: Virsnieru Hormoni.

3. Latvijas Amerikas Acu Centrs: Katarakta.

4. Zhao, Z. C., Zhou, Y., Tan, G., & Li, J.: Research progress about the effect and prevention of blue light on eyes. International journal of ophthalmology

5. Medicine.lv: Diplopija.