5 padomi, kā pasargāt redzi, strādājot pie datora

ASV Redzes klīnikas veiktais pētījums liecina – 65% cilvēku pēc ilgstošas skatīšanās ekrānā izjūt kādu no “datorlietotāju sindroma” simptomiem! Bet kā izvairīties no šī sindroma un kā pasargāt redzi? Ar informāciju par sindroma pazīmēm un 5 padomiem par to, kā izvairīties no šīs problēmas, dalās optikas salonu “Metropole” vadošā optometriste Aija Muceniece.

Izvēlies pareizu attālumu

Arī ekrāna novietojums var palīdzēt pasargāt redzi. Raugoties uz ekrānu, kas novietots tuvu, nepieciešama spēcīgāka redzes sistēmas muskuļu sasprindzināšana. Tas var novest pie pārslodzes un datorlietotāju sindroma biežāk sastopamajiem simptomiem – nogurušām, sausām un apsārtušām acīm, acu asarošanas, kairinājuma un graušanas sajūtas, redzes miglošanās tuvumā vai tālumā, dubultošanās un galvassāpēm, kā arī kakla un muguras sāpēm. Optometriste Aija Muceniece atzīst – lielākoties redzes problēmas saistītas nevis ar ekrānu kvalitāti, bet gan to nepareizu izmantošanu. Tāpēc datora ekrānu speciāliste iesaka novietot aptuveni 50 – 70 cm attālumā no acīm un pievērst uzmanību aplūkojamā attēla vai burtu lielumam. Labāk burtu izmēru uzlikt nedaudz lielāku nekā samazināt attālumu starp acīm un ekrānu.

Pievērs uzmanību savai darba videi

Lai pasargātu gan acs priekšējo virsmu jeb radzeni no izžūšanas, gan kakla muskuļus no pārāk liela saspringuma, jāseko līdzi darba vides iekārtojumam. Piemēram – augšējai ekrāna malai jāatrodas acu līmenī. Svarīgi ir arī tas, lai ekrānā neveidotos papildus atspīdumi no logiem vai lampām un lai tas būtu tīrs – bez putekļiem un pirkstu nospiedumiem. “Retāk aizdomājamies par ekrāna spilgtumu, bet tas ir ne mazāk svarīgs faktors redzes saudzēšanai. Lai nepagrūtinātu acis un pasargātu redzi, iesaku izvēlēties viegli saskatāmu, nevis pārlieku spožu ekrāna spilgtumu,” padomos dalās speciāliste.

Ievēro pauzes

Lietojot datoru, jāievēro sabalansēts tā lietošanas ilgums un regulāra acu atpūtināšana. “Te der atcerēties 20/20/6 likumu, kas nozīmē, ka ik pēc 20 minūtēm vēlams novērst skatienu no ekrāna un vismaz 20 sekundes palūkoties 6 metru attālumā. Savukārt acis būs pateicīgas, ja tām ik pēc 1 – 1,5 stundas tiks atvēlēts garāks atpūtas brīdis,” stāsta speciāliste. Noteikti jāņem vērā, ka, lai acis patiešām atpūstos, pauzēs ieteicams nedaudz pastaigāties, nevis lietot telefonu vai lasīt drukātos materiālus. Vairāk par metodēm, kā atpūtināt acis darba laikā, lasi redzes centra “InSight” materiālos!

Regulāri mirkšķini acis

Lai arī acu mirkšķināšana šķiet pašsaprotama darbība, ilgstoši pavadot laiku pie datora ekrāna ir noderīgi atcerēties par acu mirkšķināšanu biežāk. Koncentrējoties uz darbiem, kas veicami pie ekrāna, acis tiek mirkšķinātas pat 3 reizes retāk, nekā nepieciešams. Tas veicina acs priekšējās virsmas – radzenes – nepietiekamu mitrināšanu, kā rezultātā acis kļūst sausas vai tieši pretēji – sākas pastiprināta asarošana. Lai to novērstu un pasargātu savu redzi, jāatceras tās regulāri mirkšķināt. Gadījumos, kad acīs rodas smilšu sajūta, optometriste iesaka konsultēties ar redzes speciālistu par mitrinošo pilienu lietošanu.

Regulāri pārbaudi redzi

Lai savlaicīgi atklātu un novērstu radušos simptomus, palīdzētu pasargāt redzi, kā arī vienkārši profilakses nolūkos būtu ieteicams vismaz reizi gadā iesaka veikt redzes pārbaudi. Jūtot, ka ir piemeklējusi kāda no datorlietotāju redzes sindroma izraisītajām sūdzībām, acu ārsts būtu jāapmeklē pēc iespējas ātrāk.