Zilās gaismas brilles: kas tās ir un kā tās palīdz pasargāt redzi?
Zilās gaismas brilles kļūst par populāru preci visā pasaulē. Līdz ar digitālās vides un tehnoloģiju attīstību, pastiprinās zilās gaismas patēriņš. Bet vai zilā gaisma patiešām ir tik kaitīga, kā tiek apgalvots?
Kas ir zilā gaisma?
Zilā gaisma jeb HEV gaisma ir gaisma, kuru uztver un redz cilvēka acis. Tas attiecas uz gaismas daļu, kas atrodama redzamajā spektrā. Ar viļņu garumu aptuveni 380 nm un 500 nm, kas tiek uzskatīta par vienu no augstākās enerģijas un īsākajiem viļņu garumiem. Atkarībā no viļņa garuma, stāvokļa zilo gaismu var uzskatīt par labvēlīgu gaismu, vai gluži pretēji – par kaitīgu. Jo tuvāk šāda veida gaisma atrodas zili violetā viļņa garumā, jo spēcīgāka būs tās ietekme, kā rezultātā tā būs daudz kaitīgāka. Mūsdienās pētījumi liecina, ka pārmērīga zilās gaismas, īpaši zili violetās gaismas, iedarbība var tieši ietekmēt ar vecumu saistītu molekulāro deģenerāciju, savukārt zilā viļņa garums var izjaukt mūsu diennakts ritmu. Zili violetā gaisma var atrasties 380-500 nm viļņu garumā. Starp 415 nm līdz 455 nm diapazonā tā tiek uzskatīta par spēcīgāko un potenciāli bīstamāko gaismu acīm.
Kādi ir redzamās gaismas viļņu garumi?
Redzamās gaismas viļņu garumi sastāv no 5 dažādām krāsām: • Zili violetā gaisma: īsākais viļņa garums, kas rada augstāko frekvenci un enerģiju, ir robežās no 380-500 nm; • Zaļā gaisma: atrodama robežās no 500 līdz 570 nm; • Dzeltenā gaisma: no 570 nm līdz 590 nm; • Oranžā gaisma: diapazonā no 590-620 nm; • Sarkanā gaisma: garākais viļņa garums, kas rada zemāko enerģiju, ir starp 620-700 nm. Visi šie viļņu garumi vai gaismas veidi tiek izstaroti dabiski. Tomēr ir jāmin, ka ir viena veida – zilā – gaisma, ko mēs dabiski un mākslīgi absorbējam ar acīm un kurai, saskaņā ar Hārvardas pētījumiem, varētu būt arī negatīvā puse.
Kur mēs varam atrast zilo gaismu?
Mūs pastāvīgi ieskauj zilā gaisma. Iespējams, Jūs jau uzminējāt, ka tās galvenais avots ir saule.
Vai zinājāt, ka zilās debesis mēs redzam tāpēc, ka zilā gaisma īsāku un mazāku viļņu dēļ ir izkliedēta daudz vairāk nekā citi gaismu veidi?
Kad saules gaisma sasniedz Zemes atmosfēru, gaisā esošās gāzes un daļiņas izkliedē visu veidu gaismas visos virzienos. Zilā gaisma pārvietojas ātrāk nekā pārējās gaismas, un, saskaroties ar gaisa molekulām, mūsu acis redz kristāliski zilās debesis. Zilā gaisma ir dabiski (saules gaismā) un mākslīgi atrodama (digitālo ierīču ekrānos). Mākslīgi atrodamā zilā gaisma, kas pazīstams arī kā zilā LED gaisma, ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mēs esam pārāk ilgstoši un pārāk daudz pakļauti zilai gaismai un tās ietekmei. Lai gan dabiskā zilā gaisma var labvēlīgi ietekmēt mūs, jo tā uzlabo modrību un garastāvokli, pārāk daudz šīs gaismas staru var negatīvi ietekmēt mūsu vispārējo veselību, it īpaši, acis.
Kā zilā gaisma ietekmē mūsu acis?
Kā droši vien jau zināms, ne visas šīs gaismas krāsas ietekmē mūs vienādi. Piemēram, violetā gaisma var kļūt ļoti bīstama, ja mūsu kailā āda ir tai pārmērīgi pakļauta, un tāpat pārmērīga zilās gaismas iedarbība var potenciāli ietekmēt mūsu acu veselību un labsajūtu. Pārāk liels zilās gaismas daudzums var negatīvi ietekmēt mūsu vispārējo veselību un mēs varētu sākt ciest no acu sasprindzinājuma, kas pazīstams arī kā datora redzes sindroms.
Kādas ir bažas par zilās gaismas pārmērīgu ekspozīciju
Galvenās brīdinājuma zīmes, kas liecina par pārāk lielu zilās gaismas patēriņu, ir šādas: • Acu sasprindzinājums un sausas acis; • Galvassāpes un migrēnas; • Sāpes mugurā un kaklā; • Miega režīma traucējumi; • Garīgais un fiziskais nogurums, Sliktie ieradumi, piemēram, digitālo ekrānu lietošana naktī, slikts apgaismojums, strādājot pie datora, un daudzas stundas dienā, kas tiek pavadītas pie digitālajām ierīcēm, mēdz palielināt acu sasprindzinājuma izredzes. Vai pārmērīga zilās gaismas iedarbība ietekmē miega ciklus? Pēc pētnieku domām, pārmērīga zilās gaismas iedarbība, īpaši nakts laikā, samazina melatonīna (miega hormona) sekrēciju, tādējādi ietekmējot mūsu diennakts ritmus (mūsu iekšējo pulksteni), kas var rezultēties miega traucējumos. Par zilās gaismas ietekmi uz miegu lasi šeit.
Kāds ir labākais veids, lai novērstu pārmērīgu zilās gaismas iedarbību un ietekmi uz redzi?
Lai acis tiktu pasargātas, ieteicams lietot zilās gaismas brilles, kuras acis no šīs gaismas pasargā un bloķē zilās gaismas starus. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri izmanto zilās gaismas brilles, daudz labāk naktīs guļ, daudz mazāk saskaras ar galvassāpēm un efektīvāk spēj strādāt. Vai esi jau iegādājies savas zilās gaismas datorbrilles? Nāc un ieskaties mūsu datorbriļļu piedāvājuma klāstā!