Kā tiek izgatavotas brilles?

Pirmais valkājamo briļļu izgudrotājs nav zināms taču tiek uzskatīts, ka romieši  bijuši tie, kas atklāja iespēju izmantot stiklu, lai uzlabotu spēju redzēt mazus tekstus, izveidojot nelielu palielināmo stiklu ar sfēru. Pirmais valkājamo briļļu pāris vēsturē parādījās Itālijā, 13. gadsimtā, to izgudroja Alesandro di Spina. 1200. gadu sākumā, kad tika izgudrots palielināmais stikls, kas bija pirmais optiskais objektīvs, ko izmantoja, lai palīdzētu cilvēkiem ar vāju vai pasliktinātu redzi.

Pēc šī izgudrojuma Alesandro di Spina padarīja brilles pieejamas plašākai sabiedrībai, šīs brilles tik izgatavotas no kvarca un berila, bet ar laiku šīs lēcas tika aizstātas ar stikla lēcām, jo pieauga pieprasījums pēc brillēm. Izliektā lēca bija pirmā optiskā lēca, ko izmantoja brillēm, lai koriģētu tālredzību, neilgi pēc tam tika izstrādātas cita veida koriģējošās lēcas, tostarp ieliektās lēcas, kuras izmanto, lai palīdzētu koriģēt tuvredzību, un jau sarežģītākas lēcas, ko izmanto astigmātisma korekcijai.

MŪSDIENAS

Mūsdienās vairāk nekā 80 procenti no visām  valkātajām brillēm visbiežāk ir izgatavotas no plastmasas, taču gan plastmasas, gan stikla briļļu lēcu ražošanas process ir palicis nemainīgs.

Pamatā ir divi dažādi procesi: neatkarīgi no ražotāja, individualizētās precizitātes lēcas – zināmas arī kā recepšu lēcas – gandrīz visas tiek radītas, izmantojot brīvas formas tehnoloģiju.

Ir divu veidu lēcas, kuras izsniegtas pēc receptes –  noliktavas lēcas vai personalizētās lēcas.

Noliktavas lēcas tiek ražotas masveidā un ir pieejamas tūkstošiem dažādu recepšu un lēcu veidiem. Vienkāršā valodā skaidrojot šīs lēcas tiek jau iepriekš izgatavotas un tās ir gatavas lietošanai, taču personalizētas lēcas ir tieši izgatavotas pēc pasūtījuma, īpaši pēc klienta receptes, izmēriem, rāmja veida un citiem svarīgiem faktoriem. Personalizētas lēcas sevī ietver arī bifokālās un varifokālās lēcas, kas atvieglo klienta ikdienu, jo bifokālās lēcās novērš nepieciešamību pārslēgties no attāluma uz lasīšanas brillēm, bet varifokālās lēcas apvieno tuvredzības un tālredzības korekciju.

Personalizēto briļļu izgatavošana

  1. Lēcas virsmaI tiek uzklāts aizsargpārklājums. Pēc tam lēca tiek pievienota tā sauktajam “blokatoram”. Šis solis ir nepieciešams, lai lēcas varētu pareizi saspiest, lai varētu pielāgot lēcu briļļu rāmim, kā arī apstrādāt iekārtās,
  2. Tiek ievietota stiklojuma ierīcē, kurā lēcas izgriež pēc vēlamās formas un izmēra,
  3. Ievietot izgatavotās lēcas izvēlētā briļļu rāmī, ja briļļu rāmis ir no koka vai plastmasa tad pielieto speciālu ierīci, kura karsējot ievieto rāmī izgatavotās lēcas,
  4. Kvalitātes pārbaude, tiek pārbaudīts vai lēca ir atbilstoša optometrista receptei, kā arī vai viss atbilst prasītajam.