Pārtikas produkti labai acu veselībai

Mēs katrs esam sava ķermeņa un miesas valdnieks, tāpēc ir svarīgi par to pienācīgi parūpēties, lai tas pilnvērtīgi varētu pildīt savas funkcijas. Viens no svarīgiem faktoriem, par kuru mums nepieciešams piedomāt ir uzturs, jo tas ir ļoti svarīgs labas veselības uzturēšanai. Tas, ko mēs ēdam ietekmē ne tikai to, kā izskatāmies, bet arī to, kā jūtamies un cik labi darbojas mūsu orgāni.

Esam apkopojuši 10 pārtikas produktus, kuri satur tik ļoti nepieciešamos vitamīnus, kas ir vajadzīgi acu veselībai un labas redzes uzturēšanai.

 • Ūdens
  Ūdens, kā dzīvībai būtisks šķidrums ir ļoti svarīgs arī acu veselībai. Ikdienā dzerot pietiekami daudz ūdens, var novērst dehidratāciju*, kas var mazināt sausu acu simptomu.

*pārmērīgs ķermeņa šķidruma zaudējums

 

 • Olas
  Olas ir lielisks luteīna* un zeaksantīna* avots, kas var samazināt ar vecumu saistītā redzes zuduma risku. Olas ir arī labs C un E vitamīnu un cinka avots.

*aizsargā acis no augstas enerģijas gaismas viļņiem

 

 • Liellopu gaļa
  Liellopu gaļa ir bagāta ar cinku, kas ir saistīts ar labāku acu veselību ilgtermiņā. Cinks var palīdzēt aizkavēt ar vecumu saistītu redzes zudumu un makulas deģenerāciju*. Pati acs satur augstu cinka līmeni, īpaši tīklenē, un tīkleni ieskaujošos asinsvadu audos. Gaļa, piemēram, vistas krūtiņa un cūkgaļa arī satur cinku, bet mazākos daudzumos nekā liellopa gaļa.

* ir galvenais vājredzības iemesls gados vecākiem cilvēkiem, īpaši cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem

 

 • Burkāni
  Burkāni ir bagāti gan ar A vitamīnu, gan beta karotīnu. Beta karotīns* piešķir burkāniem to oranžo krāsu. A vitamīnam ir būtiska loma redzes veidošanā. Tas ir proteīna, ko sauc par rodopsīnu, sastāvdaļa, kas tīklenei palīdz absorbēt gaismu.

* ir labs augu izcelsmes A vitamīna avots

 

 • Saldie kartupeļi
  Tāpat kā burkāni, arī saldie kartupeļi ir bagāti ar beta karotīnu. Tie ir arī E vitamīna avots.

 

 • Zaļo lapu dārzeņi
  Zaļo lapu dārzeņi ir bagāti gan ar luteīnu*, gan zeaksantīnu*, kā arī tie ir labs C vitamīna avots. Lapu zaļumi ietver: spinātus, kāpostus un ķīnas kāpostus.

*aizsargā acis no augstas enerģijas gaismas viļņiem

 

 

 • Zivis
  Daudzas zivis ir bagātas ar omega-3 taukskābēm. Zivis, kas satur augstāko omega-3 līmeni: tunzivis, lasis, foreles, skumbrija, sardīnes, anšovi, siļķes.
  Daži pētījumi ir atklājuši, ka zivju eļļa var novērst acu sausumu, ieskaitot acu sausumu, ko izraisa pārāk ilga laika pavadīšana pie datora ekrāna.

 

 • Rieksti un pākšaugi
  Rieksti arī ir bagāti ar omega-3 taukskābēm. Rieksti satur augstu E vitamīna daudzumu, kas var pasargāt acis no vecuma izraisītiem bojājumiem. Rieksti un pākšaugi, kas ir vērtīgi acu veselībai: valrieksti, brazīlijas rieksti, indijas rieksti, zemesrieksti, lēcas.

 

 • Sēklas
  Tāpat kā riekstos un pākšaugos, arī sēklās ir daudz omega-3 un tās ir bagātīgs E vitamīna avots.
  Sēklas ar augstu omega-3 saturu ir: chia sēklas, linsēklas, kaņepju sēklas.

 

 • Citrusaugļi
  Citrusaugļos ir daudz C vitamīna. Tāpat kā E vitamīns, C vitamīns ir antioksidants, kuru iesaka lietot, lai mazinātu ar vecumu saistītu acu bojājumu rašanos. Ar C vitamīnu bagāti citrusaugļi: citroni, apelsīni, greipfrūti.